Dünya Talasemi Günü ( 8 MAYIS )
07 Mayıs 2024

Dünya Talasemi Günü ( 8 MAYIS ) 

 

TALASEMİ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR!

 

1993 yılından itibaren 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü olarak kutlanmaktadır."Talasemi” Akdeniz Anemisi anlamına gelir. Anemi (kansızlık) oluşmasında etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan hemoglobin molekülünün yapısındaki bozukluktur.

 

Talasemi kalıtsal olarak geçen bir kansızlık hastalığıdır. Anne ve babadan çocuklara geçebilir. Talasemi hastaları solgun, halsiz, iştahsız olur. Tedavi görmediği takdirde vücutta gelişme geriliği, karaciğer ve dalak büyümesine bağlı olarak karın şişliği ve yüz kemiklerinde şekil bozukluğu olur. Tedavisi oldukça zahmetli ve pahalı olan Talasemi hastalığında, birey yaşam boyu 3-4 haftada bir kan almak zorundadır. Sürekli kan alan hastaların vücudunda demir birikir. Aşırı demir birikimi, başta kalp ve karaciğer olmak üzere tüm organlarda tahribata neden olur. 3 tipi bulunur.

 

Taşıyıcı Tip

 

Hafif Hastalık

 

Hasta Tip

 

TALASEMİ TAŞIYICILIĞI

 

Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Ancak talasemi majörlü bir çocuk sahibi olduklarında veya özel kan testleri yaptırdıklarında öğrenirler.

 

TALASEMİ TAŞIYICISI OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ

 

Özel kan testi yaptırmanız gerekmektedir. Evlilik öncesinde her genç bu testi yaptırmalıdır. Bu testin sonuçları evlenmeye engel değildir. Amaç her ikisi de taşıyıcı çiftleri saptayarak, bu çiftlerin hasta çocuk sahibi olmalarını önlemek ve sağlıklı çocuk sahibi olmalarının sağlamaktır.

 

UNUTMAYINIZ!

 

**Talasemi evliliğe engel değildir.

 

**Talasemi taşıyıcılığı, bir hastalık değildir ve hastalığa dönüşmez.

 

**Talasemi taşıyıcılığı kalıtsal bir özelliktir.

 

**Talasemi testi yaptırmak için, talasemi merkezlerine ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

**Sağlıklıbir çocuk sahibi olmak için evlilik öncesi mutlaka talasemi testi yaptırınız.

 

**Talasemi; toplum eğitimi, evlilik öncesi tarama ve doğum öncesi tanı testleri ile önlenebilen bir hastalıktır.