25 EYLÜL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜ
19 Eylül 2022

25 EYLÜL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜ

Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır. 2009 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Eczacılık Kongresi sırasında, delegasyonun “FIP’in kuruluş tarihi olan 25 Eylül’ün tüm dünyada ortak olarak Dünya Eczacılık Günü adıyla kutlanması” önerisini, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) delegasyonu oy birliği ile kabul edilmiştir. FIP Genel Kurul’da kabul ettiği öneriyi, daha sonra tüm dünya ülkelerine bildirdi ve “25 Eylül tarihinin Dünya Eczacılık Günü olarak kutlanacağını” ilan etti.

Tüm dünyada eczacıların ortak olarak yaşadığı sorunlara, ama onun da ötesinde gelişen mesleki pratiklere dikkat çekmek, eczacıların gelecek vizyonlarını ortaklaştırmak için düzenlenen Dünya Eczacılık Günü, bu yıl Türkiye’de 12. Türkiye Eczacılık Kongresi ile kutlanıyor. 

Bizler de bu kapsamda Türk Eczacıları Birliği olarak 12. Türkiye Eczacılık Kongresi’ni Dünya Eczacılık Federasyonu 2013-2014 Dönem Başkanı Dr. Michel Buchmann’ın vereceği “Eczacılar Aracılığıyla Sağlığın İyileştirilmesi” semineri ile başlatacağız.

Eczacıların sağlık sisteminin giriş kapısı ve son halkası olduğu gerçeğinden hareketle, Dünya Eczacılık Günü’nde vatandaşlarımızı bazı konularda uyarmak istiyoruz:

İlacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın!

Lütfen ilaç kullanırken komşunuzu değil, eczacı ve doktorunuzu dinleyin!

İlaçlarınızı alırken kullandığınız başka ilaçlar veya bir şikayetiniz varsa eczacınıza ve doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyin!

Ağrı deyip geçmeyin! Ağrı bir savunma mekanizması, bir hastalığın habercisi olabilir. Evinizdeki ağrı kesicileri gelişigüzel kullanmayın! Doktorunuza ve eczacınıza danışın!

İlaçlarınızı aynen belirtildiği gibi, tam ve zamanında kullanın! İlacın doğru kullanmadığında tedavi edici özelliğini kaybedebileceğini aklınızdan çıkartmayın!

İnternetten veya eczane dışından ilaç almaya kalkmayın, sağlığınızla oynamayın! Nerede, hangi koşullarda üretildiğini, içinde ne olduğunu hiçbir zaman bilemezsiniz!

Sevgili Hastalarımız,

İlaç sadece reçeteyle, eczaneden ve eczacı danışmanlığında alınır.

Eczacınız bu hizmeti size vermek için eczanesinde, sizi bekliyor..

Eczacınıza danışın, sağlığınızdan olmayın!

 

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ